NIDA Tynk 12,5/Ogień+

Płyty gipsowo-kartonowe i gipsowe NIDA można stosować do obudowy ścian wewnętrznych i zewnętrznych. Mają one szczególne zastosowanie w remontach przeprowadzanych szybko i w czysty sposób. Powierzchnia suchego tynku jest gładka i tworzy doskonałe podłoże do dalszych prac wykończeniowych. Płyty gipsowo-kartonowe NIDA o grubości 12,5 mm można mocować do podłoża za pomocą kleju gipsowego NIDA Klej Typ T lub na konstrukcji stalowej z wykorzystaniem kształtowników stalowych NIDA. W przypadku montażu płyt NIDA Ogień Plus (Typ DF) o grubości 12,5 mm lub 15 mm w jednej lub kilku warstwach, na konstrukcji stalowej NIDA, można zabezpieczyć ściany nośne budynku do klasy odporności ogniowej EI120. Wykonując takie konstrukcje z dodatkową warstwą wełny mineralnej zwiększamy izolacyjność akustyczną i termiczną ścian zewnętrznych.

Dane techniczne

Nazwa systemuNIDA Tynk 12,5/Ogień+
Typ opłytowania [NIDA]NIDA Ogień Plus
Sposób montażuNa kleju gipsowym
Typ konstrukcji nośnejNa kleju gipsowym
Wysokość zabudowy [mm]6000
Przyrost izolacyjności akustycznej Δ Rw max. [dB]Nieokreślony
Współczynnik pochłaniania dźwięku αw [dB]Nieokreślony
Grubość zabudowy [mm]25
Masa zabudowy [kg/m2]15
Rodzaj systemuStandardowy

Atesty i certyfikaty

Przejdź do wszystkich atestów >>>

Wsparcie techniczne

Nasi regionalni Kierownicy ds. Systemów Specjalnych i Doradcy Techniczni odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące stosowania i montażu systemów suchej zabydowy NIDA.

ZADZWOŃ, NAPISZ MAIL

Instrukcje montażu przykładowego systemu

 • Przed przyklejaniem płyt gipsowych NIDA do ściany, powierzchnię ściany należy oczyścić z pyłu oraz luźnych resztek materiałów.
 • Aby wyrównać chłonność podłoża oraz je wzmocnić musimy całą powierzchnię ściany zagruntować. Dalsze prace związane z klejeniem płyt musimy odłożyć do momentu wyschnięcia gruntu na ścianie.
 • Przygotowujemy płyty przycinając je na wysokość ściany pomniejszoną o ok. 15 mm w celu zostawienia szczelin pomiędzy stropem a podłogą. Do klejenia płyt na kleju gipsowym można stosować płyty NIDA Zwykła o grubości 9,5 lub 12,5mm. Przed przyklejeniem płyt odmierzamy i wycinamy w płycie wszystkie otwory pod gniazdka elektryczne za pomocą wyrzynarki mechanicznej lub piłki ręcznej.
 • Zaprawę klejową należy przygotować zgodnie z informacją podaną na opakowaniu kleju NIDA Klej Typ T.
 • Przygotowujemy klej gipsowy za pomocą wiertarki i mieszadła pamiętając o mieszaniu kleju na wolnych obrotach aby nie napowietrzyć mieszanki.
 • Rozstaw pomiędzy rzędami placków wynosi 600 mm dla płyty 12,5 mm oraz 400 mm dla płyty 9,5 mm. Placek gipsowy powinien mieć średnicę ok. 100-150 mm a odległości pomiędzy plackami w rzędzie ok. 300 mm.
 • Po nałożeniu placków przyklejamy płytę do ściany pamiętając o podkładkach dystansowych od podłoża (można posłużyć się kawałkami płyt gipsowych).
 • Do pionowania płyt posługujemy się długą poziomnicą, przykładając ją do powierzchni płyt gipsowych. Pionowanie płyt od momentu ich przyklejenia na ścianie powinno być wykonane w czasie ok. 25 min. Po tym okresie następuje początek czasu wiązania kleju gipsowego i dalsza ingerencja w strukturę placka może spowodować jego odspoinowanie się od podłoża.
 • Po wyschnięciu kleju gipsowego kontrolujemy ułożenie płyt na ścianie za pomocą poziomnicy.
 • We wnękach okiennych nakładamy klej gipsowy na całą powierzchnię dociętych pasków płyty za pomocą szpachelki lub pacy zębatej i przyklejamy je.
 • Po przyklejeniu wszystkich płyt przystępujemy do wykonywania spoin pomiędzy płytami wykorzystując do tego celu gips szpachlowy NIDA Start, NIDA Finisz i taśmę zbrojącą NIDA.

Pobierz instrukcję montażu >>>

Wsparcie techniczne

Nasi regionalni Kierownicy ds. Systemów Specjalnych i Doradcy Techniczni odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące stosowania i montażu systemów suchej zabydowy NIDA.

ZADZWOŃ, NAPISZ MAIL