NIDA Sufit PK-48/Zwykła

Drugim, po ścianach, najbardziej popularnym zastosowaniem płyt gipsowo-kartonowych i gipsowych NIDA są sufity podwieszane. Mogą one pełnić np. funkcję estetycznego ukrycia biegnących pod sufitem instalacji lub elementów konstrukcyjnych stropu. Mogą stanowić również barierę ogniochronną lub izolować akustycznie i termicznie. Poszycie konstrukcji rusztu sufitu podwieszanego stanowi najczęściej płyta NIDA Expert 12,5 mm lub NIDA Ogień 12,5 mm lub 15 mm. W specjalnych sufitach pochłaniających dźwięk wykorzystuje się płyty perforowane NIDA Sonic. Konstrukcję rusztu sufitu podwieszanego najczęściej stanowią zimnogięte profile stalowe NIDA CD 60 i NIDA UD 27, montowane w układzie krzyżowym jedno- lub dwupoziomowym. Zawiesia sufitów podwieszanych stanowią wieszaki obrotowe ze sprężyną i pręty mocujące lub, w przypadku sufitów stanowiących zabezpieczenia ogniowe, wieszaki noniuszowe, lub elementy do mocowania bezpośredniego NIDA ES, EL.

Dane techniczne

Nazwa systemuNIDA Sufit PK-48/Zwykła
Typ opłytowania [NIDA]NIDA Zwykła
Typ konstrukcji nośnejNIDA PK48
Współczynnik pochłaniania dźwięku αw [dB]Nieokreślony
Minimalna wysokość podwieszenia [mm]27
Masa zabudowy [kg/m2]9
Rodzaj systemuStandardowy

Atesty i certyfikaty

Przejdź do wszystkich atestów >>>

Wsparcie techniczne

Nasi regionalni Kierownicy ds. Systemów Specjalnych i Doradcy Techniczni odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące stosowania i montażu systemów suchej zabydowy NIDA.

ZADZWOŃ, NAPISZ MAIL

Instrukcje montażu przykładowego systemu

 • Prace przy montażu okładziny sufitowej z płyt gipsowych NIDA rozpoczynamy od wytrasowania powierzchni ścian, do których zakotwiony będzie profil przyścienny.
 • Przy trasowaniu powierzchni stropu zaznaczamy linię dzielącą strop na dwie połowy. Następnie wytyczamy równoległe do pierwszej linie w rozstawie co 400 mm. Na tak wytrasowanych liniach zaznaczamy punkty w rozstawie co 1000 mm, pamiętając o tym, aby pierwszy punkt na linii był w odległości maks. 200 mm od ściany.
 • W profilach przyściennych NIDA UD 27 znajdują się fabrycznie wykonane otwory, przez które nawiercamy ścianę pod kołki szybkiego montażu NIDA.
 • Przez otwory w profilach przyściennych przekładamy kołki szybkiego montażu NIDA i za pomocą młotka osadzamy na nich profil NIDA UD 27 na całym obwodzie sufitu.
 • Wykonujemy otwory w punktach zaznaczonych w kroku drugim
 • Wzdłuż wytyczonych linii mocujemy elementy do mocowania NIDA ES 60/75 lub NIDA ES 60/75 w zależności od tego na jaką wysokość chcemy opuścić nasz sufit.
 • Po zmierzeniu odległości pomiędzy ścianami docinamy profil NIDA CD 60 na żądany wymiar pomniejszony o 10 mm, aby po umocowaniu go w profilu przyściennym zachowany był pewien luz.
 • Po docięciu profila NIDA CD 60 na żądany wymiar wsuwamy go w profil przyścienny. Za pomocą blachowkrętów NIDA do blach grubych3,5 x 9,5/11 przykręcamy elementy NIDA ES do profili NIDA CD 60, pamiętając jednocześnie o poziomowaniu rusztu sufitu. Po przykręceniu profili do elementów NIDA ES odginamy ramiona elementu mocującego powyżej poziomu profili NIDA CD 60. Odległość pomiędzy profilami NIDA CD 60 wynosi 400 mm.
 • Stosujemy płyty gipsowe SYNIA (poproś w punkcie sprzedaży o broszurkę dot. płyt gipsowych SYNIA) o grubości 12,5 mm. Pierwszą płytę gipsową przycinamy na długość np. 800 mm (lub wielokrotność 400 mm) i przygotowujemy do montażu na ruszcie sufitowym. Połączenie krawędzi SYNIA musi znajdować się na profilu.
 • Przy rozstawie 400 mm pomiędzy profilami płytę przykręcamy krawędzią wzdłużną, pokrytą kartonem, w kierunku prostopadłym do rusztu. Przy montażu płyty do rusztu sufitowego należy pamiętać o pozostawieniu szczeliny ok. 5 mm pomiędzy krawędziami płyty i ścianą. Wszystkie krawędzie płyty z logotypem SYNIA powinny łączyć się na profilu NIDA CD 60. Płytę przykręcamy tylko do profili NIDA CD 60. Płyty mocujemy z wzajemnym przesunięciem styków poprzecznych o min. 400 mm.
 • Po przykręceniu wszystkich płyt do rusztu sufitowego możemy przystąpić do wykonywania spoin pomiędzy płytami (więcej w ulotce o spoinowaniu płyt gipsowych). Po zaspoinowaniu połączeń pomiędzy płytami gipsowymi powierzchnia sufitu jest przy gotowana do ostatecznego wykończenia: malowania, tapetowania, nakładania tynków dekoracyjnych, itp.

Pobierz instrukcję montażu >>>

Wsparcie techniczne

Nasi regionalni Kierownicy ds. Systemów Specjalnych i Doradcy Techniczni odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące stosowania i montażu systemów suchej zabydowy NIDA.

ZADZWOŃ, NAPISZ MAIL